megsemmisített egyes, a tizenharmadik havi fizetésre vonatkozó rendelkezéseket
az Alkotmánybíróság. A testület szerint alkotmányellenes az a megkülönböztetés,
amely a foglalkoztatottakat a fennálló jogviszonyuk alapján megillető juttatást
ahhoz a feltételhez köti, hogy a jogviszony meghatározott napon - január
1-jén - fennáll-e. A korábbi gyakorlattól eltérően ugyanis a 2004 februárjában
életbe lépett változtatás nyomán a közszférában nem tizenharmadik, hanem
„nulladik” havi illetményt fizettek volna.

Ez alapján azok lettek volna jogosultak a pluszfizetésre, akik 2005. január
elsején is alkalmazásban álltak. A taláros testület viszont kimondta: a módosítás
érdemtelenül hátrányos helyzetbe hozta az év közben nyugdíjba vonulókat,
a 2004. második felében felmentett közalkalmazottakat pedig jogtalanul zárta
ki e körből. Az ellenzéki pártok mellett több szakszervezet is örömének
adott hangot a döntés kapcsán. Szakértők szerint ez akár több tíz milliárd
forinttal is megterhelheti a büdzsét. (Hetek)