Vissza a tartalomjegyzékhez


Időzavar Mexikóban

Ez az év immár a negyedik, amikor az órákat egy órával előre állítják Mexikóban, a mostani mégis heves tiltakozást váltott ki a lakosság körében. A 98 milliós ország lakói az egész óraátállítást felesleges hercehurcának tekintik, és a harmincegy tagállamból nyolcban nem is engedélyezik. Máshol azt javasolják, hogy az óraátállítással együtt módosítani kellene a munkaidő kezdetét is, hogy az ember „biológiai órájában” ne keletkezzen időzavar. Mexikó legrégibb, Sonora nevű tartományában biztos, hogy nem változtatnak, mivel az amerikai szomszéd, Arizona sem húzza előrébb óráját, így aztán a határmenti kereskedelem rendje sem borul fel. Mexico City törvényhozó testülete is elvetette az átállás ötletét, mert óriási káoszt okozott volna, hogy a belváros kilencmillió lakosának másképp jár az órája, mint a külvárosi másik kilencnek. A kormány mégis úgy véli, a lakosság kétharmada, háromnegyede támogatja az átállást. Energiamegtakarítás szempontjából a váltás előnye azonban valóban jelentős egy olyan országban, ahol a túlterheltség miatt a teljes vagy részleges áramhiány sem ismeretlen. Az átalakítással mintegy egymillió kWh áram takarítható meg, ami az éves fogyasztás egy százaléka. (Reuters)